יום ראשון, 28 בפברואר 2016

ביקורת על ברוס ליביקורת על ברוס לי


השגתי את אחת מדמויות הפעולה לאספנים המגניבות ביותר אי פעם; S.H. Figuarts ברוס לי! כפי שכתבתי ב-wonfes, פיספסתי את ההזמנה מראש וכמעט פיספסתי את ההזמנה הרגילה מאחר והוא היה אמור להימכר בשבת (לפי הזמנים ביפן), אך לשמחתי הרבה הוא נמכר ביום שישי והפרשי השעות היו לטובתי (אחרת הייתי מאשימה את היפנים באנטישמיות). ראשית, אתוודה ואומר כי לא ראיתי את הסרטים של ברוס לי (עדיין, בושה עליי),  אבל כולם מכירים את  ברוס לי גם ככה בשל היותו אייקון תרבות מגניב מהמאה הקודמת (אפילו הגרועים שבהם מאז, התעלו על הפרובוקטורים העילגים שיש לנו כיום) וכך גם אני. מלבד העובדה שמדובר בברוס לי, זוהי דמות הפעולה הראשונה שלי מ-S.H. Figuarts מה שהוסיף להתרגשות שלי.

* לפני תחילת ההביקורת אני רוצה להתנצל בפני רוחו של ברוס לי על השטויות שאני עושה עם ייצוגו הפלסטיקי

וכעת לביקורת, הבה נתחיל בקופסא!

הקופסא מעוצבת בצורה מינימלית עם תמונה אמיתית של ברוס לי על רקע הצבע הצהוב המזוהה עם החליפה המפורסמת שלו. לא התלהבתי מהקופסא הזאת, הייתי מעדיפה אם היו לוקחים כרזה מצוירת של אחד הסרטים או פשוט מציירים בסגנון הישן, כמו כן הצבע הצהוב לא הולם את דמות הפעולה הזאת שאינה לבושה בחליפה המפורסמת. הקופסא הזאת קטנה במקצת מקופסא סטנדרטית של פיגמה (Figma) או רבולטק (Revoltech). בכל מקרה, אני מתכוונת לשמור אותר מאחר ומדובר בצעצוע אספנים.וכעת לברוס לי בכבודו ובעצמו!


שלום!!!אופס , תמונה הלא נכונה^^;הנה ברוס לי

כבר במבט ראשון ניתן להבחין בדימיון המושלם לברוס לי האמיתי. למען האמת, S.H. Figuarts  לא היחידים או הראשונים ליצור גרסת צעצוע אספנים לברוס לי; לפני כמה שנים (2011) Hot Toys הוציאו בובת פעולה, אך מה שאני לא אוהבת בהוט טויס וברוב בובות הפעולה הוא שהם משקיעים את כל כולם בפרצוף ומזניחים את הגוף. לא רק שהוא זהה ספציפית לאותו אדם, הוא גם נראה מכוער. בכל אופן בשנת 2015, אחרי כמה גרסאות נוספות בדמות בובת פעולה, שתי חברות קיבלו רישיון ליצירת דמות פעולה של ברוס לי; S.H. Figuarts של באנדאי ו-Figma של מקס פקטורי. עוד לפני ברוס לי הייתה דמות נוספת ששניהם קיבלו עליה רישיון, סאקורה קינומטו מסאקורה לוכדת הקלפים.  בעוד שבמקרה של סאקורה, פיגמה ללא ספק התעלו על אס אייץ' פיגוארטס, הרי שבמקרה של ברוס לי ידם הייתה על תחתונה. הגרסה של הפיגמה יותר קרטונית (מצוירת) ונדמה כי ברוס לובש חיתול עם פרצוף בוכה, מה שנותן לו מראה כללי של תינוק מגודל:/. 
וזו  סיבה נוספת, קוראים יקרים, למה קפיטליזם זה דבר נפלא כי תחרות היא זו שמניעה חברות ליצור מוצר טוב במחיר סביר. מי שאוהב צעצועים ואיכות אוהב קפיטליזם! דמות הפעולה הזאת היא לחלוטין בגדר יצירת אומנות. באנדאי הצליחו ליצור איזון מושלם בין הארטיקולציה לאסתטיקה הכללית. הם השתמשו במודל תלת מימד לפיסול של הראש והצביעה! רמת הפרטים בפיסול מטורפת, בין אם זה כל הקפלים בבגדים, כולל קפלים שפיסלו לחיבור של הברכיים מאחור (לא ציפיתי לזה בכלל, זה מעבר לנדרש!) או הורידים על הזרועות וכפות הידיים! אני אוהבת את המראה של החיבורים ששובר את הפיסול ונותן לו מראה של צעצוע, כפי שכתבתי פעמים רבות איני אוהבת שצעצועים נראים ריאליסטיים יתר על המידה. חלק ניכר מהגוף צבוע בווש ( Wash- מעין צביעה חלקית ולא מלאה של הדמות שנועדה להדגיש פרטים מסוימים בפיסול), זה מדגיש את השרירים ונותן עומק נוסף לצעצוע. המכנסיים אף הם צבועים במעין אפור כהה-שחור בהיר מבריק עם נצנצים (כן, אשכרה יש לו נצנציםXD, אבל זה מאוד מעודן אז שמים לב לזה רק מסתכלים ממש מקרוב). ולשלי כבר ירד קצת צבע באיזו נק' מזערית. זה מחרפן אותי שצובעים חלקים ענקיים ועוד נפרדים של פלסטיק במקום ליצוק אותם מאותו צבע, זה כמו המקרה של דרוסל-_-.  בכל אופן אני מרוצה מאוד מהפיסול והצביעה. אם כי, בתור דקדקנית ידועה לשמצה, אציין שלפעמים הצביעה בפרצופים לא מדויקת (זה כמעט בלתי ניתן להבחנה, אלא אם אתם דקדקנים כמוני) ואני חושבת שהידיים קצת קטנות מהרגיל. 


אביזרים!קיבלתי מלא אביזרים עם ברוס לי, ארבעה נשקים, חמש זוגות ידיים פלוס יד בודדת וארבעה ראשים/פרצופים! דבר אחד חשוב לא קיבלתי, מעמד! מעמד לדמויות פעולה של אספנים זה דבר בסיסי, בהתחלה חשבתי שזה לא כזה נורא, אך כשצילמתי את הביקורת הבנתי עד כמה זה קריטי ואתייחס לכך בארטיקולציה, כמו כן גם אדגים את האביזרים והפרצופים השונים. 


מנגנון החלפת ידיים/פרצופים כמו אצל כל דמויות הפעולה היפניות לאספנים, קיבלתי דף הוראות כולל האזהרה הידועה כי צעצוע זה אינו מתאים לילדים מתחת לגיל 15. היה נחמד אם הציורים של הפרצופים היו נראים טוב יותר, אבל נראה לי שהם מספיק השקיעו בצעצוע עצמו^^.


עכשיו הוא כמו ארן מהמתקפה על הטיטאן(;

הידיים של ברוס לי מתחברות ליתד זעיר. בהתחלה מאוד חששתי להחליף לו ידיים שלא חס וחלילה אשבור את החיבור, אבל בהמשך התברר כי החיבור אינו עד כדי כך שברירי ולא התקשיתי במיוחד להחליף; פשוט לסובב ולמשוך בזהירות. המלצה שלי בכל הנוגע לדברים מסוג הזה קחו את הזמן שלכם ואל תפעילו יותר מדי כוח.
Android Bruce Lee

אכן, המנגנון להחלפת פרצופים נראה קריפי ביותר. החלפת פרצופים די קלה ומהירה כך שאתם לא שמים לב יותר מדי לדבר המטריד הזה. המנגנון הזה כמעט זהה לחלוטין אצל פיגמה ורבולטק. דבר נוסף צילמתי את הראש הצועק כדי להראות שהלשון היא פלסטיק נפרד ולא חלק מהפיסול שהיה הופך את הצביעה לבלתי אפשרית מבחינת דיוק וגם הדגמתי את הארטיקולציה המיוחדת לכתפיים.

ארטיקולציהלברוס לי יש 24 נק' חיבור! חיבורים כדוריים בראש, בצוואר, בחגורת הכתפיים, בחזה, באגן, בירכיים, בקרסוליים ובפרקי כף היד. יש לו חיבור סיבובי בכתפיים ובשוקיים (אפשר לסובב אותם, אבל זה לא נראה טבעי וגם לא שימושי במיוחד). חיבורי ציר במרפקים ובכף הרגל. בדומה לפיגמה ורוב דמויות הפעולה היפניות לברוס יש חיבור "חצי" כפול שמאפשר לו לכופף את הברכיים והמרפקים בזוית של 45 מעלות. הייתי שמחה אם הוא יכל לכופף את הברכיים עד הסוף, זה תמיד מפריע לי שדמויות פעולה אינן מסוגלות לכך. בעיקר אצל דמויות אסאייתיות, למרות שבפועל זאת תנוחת ישיבה יפנית.
כמו כן אם הוא היה מסובב לגמרי את הירכיים, זה היה מוסיף הרבה לארטיקולציה. אבל מה שבאמת מתסכל אותי היא העובדה שאין לו כמעט תזוזה בכפות הידיים; אפשר לסובב אותם, אבל הם בקושי מתכופפות ורק לכיוון אחד. שמתי לב  שחלק שמהחיבורים שלו רופפים מיד כשהוצאתי אותו מהקופסא ובמיוחד בצוואר, אך הוא עדיין מחזיק טוב תנוחות. על אף המגרעות שציינתי במיוחד עם הידיים, הארטיקולציה שלו טובה ומאפשרת מלא פוזות כפי שאדגים בתמונות הבאות^^. למה?!

ברוס לי לומד אומנות לחימה מהמסטאר שלו^^
התנוחה הזאת היייתה מאוד בעייתית לביצוע, ליתר דיוק לביטול. כמעט נהרס לי המוט/הידיים מהלחץ,  אני לא מתכוונת להסתכן ולבצע זאת שוב. לכן המוט הפך להיות הנשק הכי פחות אהוב עליי:/.

לימבוD:!

לפחות מצאתי שימוש נוסף למוט^^.

 אף אחד לא מתעסק עם מיכאלנג'לו וברוס ליD:!

הייתי חייבת לצלם אותם יחד, כאילו מי מתאים יותר מהם להשתמש בנונצ'אקה?!תראו, קוראים יקרים, הוא יכול להחזיק את הנונצ'אקה מאחורי הגב*-*! על זה דיברתי כשכבתבתי שיש לו אחלה ארטיקולציה! הנונצאק'ה היא ללא ספק הנשק האהוב עליי מכל ארבעת הנשקים, אם כי אני מעדיפה את ברוס לי נלחם עם ידיים חשופות.
טוב אני לא ראיתי הרבה סצנות לחימה עם שתי אלות (כן, אני יודעת שאני צריכה להשלים את סרטים של ברוס לי-_-;), אז מה שיצא לי:/. אני מתארת לעצמי שיכלתי לצלם תנוחות מגניבות יותר.


אם היה לי מעמד יכולתי לצלם את התנוחה הזאת ללא עזרתו של הקיר-__-. ברגע הזה הבנתי את חיסרונו של המעמד.  רציתי לצלם אותו עושה את הקפיצה  המפורסמת באוויר, אבל לא היה דבר שיחזיק אותו:(.  אין לו אפילו חורים בגוף שיאפשרו להשאיל מעמד של פיגמה/ רבולטק. אני צריכה לקנות לו ולפרנצ'סקה מעמדים בהזדמנות-_-.


היה לי רעיון מגניב לצלם את ברוס לי מפיל מישהו לרצפה בעזרת האגודל בלבד, אבל המ-ע-מ-ד;_;! במקום זאת תסתפקו, קוראים יקרים, בתמונה של ברוס לי עושה לייק או משהו כזה-_-.

* אני מתארת לעצמי שכבר הסקתם בעצמכם שהפרצוף האהוב עליי הוא הפרצוף המשוגע/הכועס, או כפי שאני מעדיפה לכנות פרצוף מלך הקופים*-*! כמו מהמסע למערב/הטאו של קוף>_>.


ברוס לי ופנתרו נוצרו על ידי אותה חברת צעצועים, באנדאי(Bandai), משמע הם אחים לפלסטיקD:!


Bro Fist!

בניגוד לתקוותי וכצפוי, ברוס לי אינו עמיד כמו פנתרו שהינו צעצוע ילדים:/. בכל זאת, הוא עדיין ניתן למשחק וקשה לי לומר אם הוא יותר עמיד מהרבולטק או מהפיגמה שלי. 


תמונת השוואהD:
מימין לשמאל: ג'ון סילבר מכוכב המטמון, רבולטק מארי מאקינאמי( אל תתקרבו לטרילוגיית הסרטים של אוונגליון), ברוס לי, חייל מאסיד ריין, ספיידרמן  מטוי ביז (toy biz) שנת 2001 

לסיכום, ברוס לי אדיר! לא רק בתור אומן לחימה קשוח, אלא גם בתור דמות פעולהD:! הופתעתי לגלות עד כמה הוא כיפי למשחק יותר ממה שציפיתי. גם אם יש לו מראה ריאליסטי למדי, הוא משתלב בקלות עם שאר הצעצועים. אני מקווה לראות בעתיד עוד דמויות מפורסמות ריאליסטיות מבאנדאי כמו קלינט איסטווד מהטוב הרע והמכוער, ביורק (הייתי מעדיפה בתור בובת אופנה, אבל לא אכפת שגם תהיה לי גרסה של דמות פעולה קטנה^^), דיוויד בואי בחליפה מהקליפ האם יש חיים על מאדים (כמו ביורק, אני רוצה גם בובת אופנה) טומי שלבי מכנופיית ברמינגהם (Peaky Blinders- סביר להניח שזה לא יקרה;_;). באנדאי כבר הוציאו דמות פעולה לפרדי מרקיורי, לדעתי הוא מפוסל פחות טוב ואתם יכולים להזמין אותו מראש. באשר לברוס לי, הוא כבר נמכר לחלוטין. לצערי הרב, תצטרכו לשלם לסקלפרים פי שתיים מהמחיר המקורי. ברוס לי הגיע אחרי חודש (היה שווה לחכות), בכל מקרה גם אם הייתי עושה ביקורת תוך שבוע, נראה לי שהוא נמכר תוך יום-יומיים. אני מניחה שבאנדאי יוציאו אותו שוב מאחר והוא היה פופולרי במיוחד או שישיגו רישיון לגרסה שלו עם החליפה הצהובה המפורסמת. גם אם פספסתם אותו ואתם מבואסים, המלצה שלי בתור לקח למקרים הבאים תמיד תעקבו אחרי זמני ההוצאה (הצעצועים האלה בד"כ נמכרים כליל תוך פחות מחודש) ותזמינו דרך hobby search, זה אופציה אמינה וזולה. אני תמיד מזמינה משם את הצעצועים היפניים שלי. תודה מיוחדת לאחותי הגדולה שקנתה לי את ברוס בתור מתנת *יום הולדת, אחת המתנות הכי טובות אי פעם ובלעדיך הביקורת הזאת לא הייתה קיימת.

* יום ההולדת שלי אינו חופף עם תאריך ההזמנה.

S.H. Figuarts Bruce Lee
חברה/ יצרן: Bandai
שנה: 2016
מחיר: 217 ש"ח כולל משלוח מ-hobby search


בונוס:

סייבר, הבת של הרבי ודרוסל מתוסכלות בעליל

אכן, ברוס לי הוא הצעצוע הכי חתיך שלי^^. צריכה יותר בנים באוסף>_>.

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה