יום שלישי, 22 במרץ 2016

ביקורת על משפחות סילבניה/ יצורי קאליקוביקורת על משפחות סילבניה/ יצורי קאליקו


משפחות סילבניה הוא קו של צעצועים מכוסי פרווה (flocked) בעל מאפיינים של בית בובות, הקו יצא בשנת 1985 ע"י חברת משחקים יפנית. בעקבות הצלחתו של הקו, הופיעו כמובן חיקויים וביניהם הדובשונים (Maple Town)! כן, אמנם רובנו מכירים את הדובושונים כסדרה מצוירת, אבל אל תשכחו שהיא יצאה בשנות ה-80 וכמו כל סדרה מצוירת בשנות השמונים היא נוצרה למען מטרה אחת; למכור צעצועיםD:! גם למשפחות סילבניה הייתה סדרה מצוירת בשלב מסוים. לאחר תום "תור זהב" של הצעצועים בשנות השמונים, קרנה של משפחות סילבניה ירד והמתחרים שלהם נעלמו באותה פתאומיות כשהופיעו. בשנות האלפיים המאוחרות הקו צבר פופלריות מחודשת והגיע לישראלD:! כיום הקו מופץ כמשפחות סילבניה באירופה, ביפן ובישראל כאשר באמריקה ובקנדה הוא ידוע בשם יצורי קאליקו. בביקורת זו אתמקד בעיקר בדמויות עצמם ואתייחס בקצרה לפלייסטים שבבעלותי, שהרי מדובר בית בובות. כמו כן, להבדלים בין יצורי קאליקו למשפחות סילבניה. החלטתי לפרסם ביקורת זו דווקא עכשיו לאור העובדה שמשפחות סילבניה חזרו להימכר בארץ שנית! לאחר שהם נעלמו לזמן מה:(....


תחילה אבקר את משפחת הבונים, ברווזון ולאחר מכן את שלישיית החזירזרים מיצורי קאליקו.


הקופסא!העיצוב של הקופסא פשוט ונקי עם עיטורים רבים של פרחים. אני חושבת שהיה ניתן לשפר בצורה משמעותית את העיצוב של הקופסא ע"י הוספת רקע של יער/בית מאחורי הדמויות במקום סתם צבע ירוק בוהק:/. מאחורי הקופסא מופיעים משפחות נוספות שניתן לאסוף. על אף שאיני מחבבת במיוחד את הקופסא הזאת שמרתי עליה בכל זאת, מאחר ומשפחות סילבניה הוא אחד מקו הצעצועים האהובים עליי ביותר, אם לא הכי אהוב. ולא מפני שאני מתלהבת מכל דבר שהם מוציאים, אלא מפני שאין כמעט דברים שלא מוצאים חן בעיני. זה קו של בע"ח חמודים עם כלי בית, איך אני לא יכולה לאהוב את זה?!


הקטלוג


כן, קוראים יקרים, ככה צריך להיראות קטלוג צעצועים ראוי לשמו! קטלוג זה אינו המקורי שקיבלתי עם משפחת הבונים, אלא עם האביזרים האחרונים שקניתי (ארוחת פנקיייק*-*!). קו הצעצועים האחרון שקיבלתי איתו קטלוג היה צבי הנינג'ה. אמנם יש עוד קווים נוספים שמשתמשים בקטלוגים, אך הייתי רוצה שיותר קווים יעשו זאת.הנה התמונות מפורטות יותר של הקטלוגוכעת למשפחת הבונים^^

מימין לשמאל: מרגרט "מג", מייבל, ראסל וג'ון.


 בחרתי דווקא את משפחת הבונים משאר המשפחות מאחר והיו הבדלים מהותיים בין ההורים לילדים וההורים שלהם נראים "מבוגרים", למעשה אכן יש הבדל בפיסול בין הילדים להורים כפי שתראו בהמשך. אני זוכרת שבפעם הראשונה כשגיליתי במקרה את הצעצועים האלה בחנות (כפי שצריך להיות, חנויות צעצועים ישראליות ולא רק דרך האינטרנט-_-), התלהבתי ולא יכולתי שלא לרצות לאסוף כמה. זה מאוד מבאס אותי שלא מכרו אותם כשהייתי ילדה, אהבתי מאוד לשחק משחקים של בית בובות ומלבד סקאלה שבוטלה לאחר זמן קצר לא היה לזה שוק בצעצועי הפלייליין הרגילים, שאינם חלק מצעצועי עץ של חנות צעצועים פלצנית. הייתי חולה עליהם אם היו מוכרים אותם אז ואף בתור מבוגרת אינפנטילית אני אוהבת אותם. נו טוב, כבר נאמר עדיף מאוחר מאשר בכלל. בתוך הזמן הקצר שבין היעלמותם והופעתם מחדש בארץ, הן משפחות סילבניה והמקבילה האמריקאית, יצורי קאליקו, עברו שינויים דרסטיים. לצערי הרב, מלא משפחות בוטלו וחלק עברו שינויים. למשל, הזדעזעתי לגלות שמשפחת הבונים שלי הפכה לאשכנזית. חלק מהמשפחות נמכרות עם דמות אחת פחות (לפני כן היתה אופציה לקנות את אותה סוג משפחה גם בתור 4 דמויות) או עם פעוט במקום ילד נוסף בן אותו גיל. השינוי החיובי היחיד שאני יכולה לחשוב עליו הוא עיצוב מחדש חמוד יותר ופחות ריאליסטי של משפחת הלוטרות. הסטנדרט של רוב משפחות סילבניה הוא משפחה של ארבעה נפשות עם ילדים בני אותו גיל. לכל משפחה יש בגדים שונים, אני פחות אוהבת את הבגדים שקיבלתי עם הילדים, אני מרגישה שהם חשופים במקצת, פחות עמידים והתקמצנו על הבד עבורם:/. מנגד אני חושבת שהבגדים של ההורים מעוצבים יותר.תמונות השוואה חלק 1!


כן בביקורת זו הולכות להיות המון תמונות השוואה^^, נתחיל בין אלו שמשוות צעצועים מאותו קו, משפחות סילבניה.

צילמתי את האב והבן (לא שיש הבדל בין האב לאם, כל שכן בין הילדים), כפי שאתם רואים הילדים אינם נראים כמו גרסה קטנה יותר של ההורים, אלא יש להם מבנה גוף וראש שונים במקצת. הזנבות של הבונים עשויים מחומר דקיק, הם מודבקים לתוך חור בגוף. הייתי מעדיפה אם הזנבות שלהם היו בצבע שונה מהגוף ו"מצוירים" עליהם המשבצות ההם, יתר על כן שיהיו עשויים מחומר טיפה יותר עבה ועמיד. כיסוי הפרווה של הדמויות נעים למגע^^.  עליי להזהיר כי כמו כל צעצוע "פלוקד" הם נוטים לצבור אבק בקלות, אני ממליצה לשמור אותם במקום סגור ומבודד.


ארטיקולציהלדמויות ממשפחות סילבניה אין הרבה ארטיקולציה, יש להן 5 נק' חיבור סטנדרטיות. כל החיבורים הם סיבוביים. הדבר המוזר ביותר ששמתי לב אליו; ככל שמדובר בדמות קטנה/צעירה יותר יותר קל להזיז אותה. חלק מהמבוגרים מאוד נוקשים ובשל כך הארטיקולציה שלהם יותר מוגבלת בהשוואה לילדים. אני מרוצה מהארטיקולציה, כיסוי פרווה (flocking) זה התירוץ האולטימיבי לארטיקולציה מועטה^^.


תמונות השוואה חלק 2

 מימין לשמאל: ג'ון, מיצי, יוסאגי (usagi)יש הבדלים גם במבנה הגוף בין החיות השונות ולא רק בין ההורים לילדים. זה נחמד, במקום לקנות את אותו צעצוע רק עם ראש אחר, בנוסף לכך ההבדלים האלו אינם דרסטיים, מה שמאפשר לחלוק בגדים בד"כ עם כל הדמויות. לחלק ניכר מהדמויות אין פרופציות אחידות במבנה הגוף ויש להן מראה מעוות במקצת, אבל לא ברמה שמפריעה לעין.מיצי היא הדמות היחידה שלי שקיבלתי עם שפשוף/כיסוי פרווה לא תקין:/. בכל זאת רוב הגוף שלה מכוסה בפרווה והיא לבושה תמיד, כמו כן היא אינה הדמות האהובה עליי, כך שזה בסדר מבחינתי. איני חושבת שמדובר בתקלה נפוצה, זה צפוי שבייצור המוני ייצא לעיתים רחוקות מדי פעם צעצוע פגום.עובדה מוזרה ומעניינת שגיליתי במהלך הצילומים, לדמויות ממשפחות סילבניה אין סתם עיניים שחורות, יש להם עיניים צבעוניות עם "קשתית" דקה בדומה לבובות פרווה. מאוד קשה להבחין בכך, מהדמויות שיש לי אני יכולה לומר שכל בעלי הפרווה הבהירה יש עיניים ירוקות-אפורות ולפרווה חומה-כהה יש עיניים חומות.

 Look deep into the rabbit eyes...

Deep!הבגדיםהבגדים מאוד איכותיים, עשויים מבד נעים (למעט השמלה של מיצי, אבל זה סביר), תפורים היטב ומעוטרים בכפתורים/ תחרה. אני אוהבת את הסגנון המיושן והכפרי של הבגדים שמזכיר את האופנה של לקראת סוף המאה ה-19- תחילת המאה ה-20. המכנסיים נוטים ל"השיל" חוטים בעקבות כפות הרגליים הגדולות שמותחות את הבד במהלך ההלבשה, במיוחד אצל הארנב עם כפות הרגליים הארוכות שלו. הסינר תפור לשמלה של מיצי בניגוד לזאת של מרגרט. לפעמים כמו במקרה של מיצי יש הבדלים באיכות ובפרטים של הבגדים מאחר ודמויות כמוה באות עם פלייסט ולא בתור חלק ממשפחה. בבגדים של הפעוטות אין תפר בשוליים של ה"מכנס" זה רק חלק גזור, אני יכולה להבין את זה, הם הרי מאוד קטנים (4 ס"מ בערך) והבגד יהיה פשוט עבה מדי. למעשה, קשה להלביש אותם ואת התינוקות.

הברווזון


במקור רציתי לקנות תינוק בונה עבור משפחת הבונים שלי, אך היה להם שן מכוסה בפרווה:/ במקום שיהיו נטולי שיניים כיאה לתינוקות>:(. במקרה נתקלתי בברווזון עם עגלת ביצה והוא נראה כמו הדבר הכי חמוד אי פעם*-*, אז החלטתי שמשפחת הבונים שלי תאמץ אותוD:. הפעוטות/ התינוקות עם חפצים מסוימים באים בתוך קופסת פלסטיק לנשיאה, אבל קשה להסיר ממנה את המדבקות המטופשות><. לרוב ניתן לדעת באופן מיידי אם מדובר בתינוק או בתינוקת, אך מאחר והברווזון היה בתוך העגלה לא ניתן היה לזהות. באופן מפתיע , רק כשצילמתי את הביקורת שמתי לב שהסינר אמנם וורוד, אך החלטתי מזמן שהוא בן ואיני מתכוונת לשנות זאת. לתינוקות יש רק נק' חיבור אחת בצוואר.


העגלה


העיצוב של העגלה מאוד יצירתי ויפה, רק חבל שהאימא לא יכולה להחזיק את העגלה:/.

שלושת החזיזרונים מיצורי קאליקו

הקופסא

ע

בפועל יצורי קאליקו ומשפחות סילבניה הן אותו צעצוע, עם זאת יש הבדלים מסוימים בין הקוים. ליצורי קאליקו יש קופסאות שונות, לפעמים צבעים שונים לפלייסטים ואף פלייסטים ומשפחות שאינם חלק ממשפחות סילבניה, למשל סטים של שלישייה נמכרים רק ביצורי קאליקו. הקופסאות יותר צבעוניות, מושכות עין ובעלות פרטים בהשוואה לאלו שלמשפחות סילבניה. נדמה כי קופסאות אלו מתעלות לחלוטין על אלה של משפחות סילבניה, יש פרט אחד שבו משפחות סילבניה טובות יותר והוא הפרט החשוב מכולם- הדמויות יותר בטוחות. החזירונים היו מחוברים לקופסא באמצעות גומי דק ופשוט, איני בטוחה אם מדובר ספציפית במארז של השלישייה או בעוד מוצרים של יצורי קאליקו. דבר נוסף ייחודי לקאליקו, הם נתנו שמות ואופי לדמויות, למען האמת אני מעדיפה את ה"ריקנות" של משפחת סילבניה שמעודדת יצירתיות.

מימין לשמאל: בייב, וואדלס, טרוצקי

שליישית חזירונים, מה יותר קלאסי זה? הייתי קונה להם משפחה, אם ההורים היו שמנים יותר במקום שיהיו להם פרופורציות דומות לשל שאר הדמויות. הם כל כך חמודים*-*! קוראים יקרים, אם זיהיתם את כל הרפרנסים בשמות שנתתי, כל הכבוד לכם! אם לא, אני אתן לכן רמז עבה, כל השמות קשורים לחזירים(;.
פרטים נוספיםהבגדים של התינוקות אינם נסגרים עד הסוף, כנראה בשביל להקל על הלבשה ולהתאים לחיות עם זנב. אם כבר בזנבות עסקינן, התאכזבתי לגלות שהחזירונים שלי נטולי זנב:(. התחרה/החלק העליון של בגדי החזירונים שונה מזה של יוז'יק, הרבה פחות עמיד וניתן להיקרע בקלות. בתמונות הרשמיות לחזירונים יש בדיוק אותו חלק עליון כמו של יוז'יק, שוב איני יודעת אם מדובר ספציפית לשליישיה או לכל הפעוטות של יצורי קאליקו:/.ארטיקולציהכפי שציינתי לעיל' הארטיקלוציה עובדת טוב יותר ככל שדמות "צעירה" יותר, ניתן לומר שלפעוטות יש את הארטיקולציה הכי טובה.תמונות השוואה חלק 3!
הנה תמונות של הדמויות מכל הגילאים השונים. לדעתי, הגילאים של הילדים הבוגרים הוא בין 6-8  והפעוטות (באנגלית נקראים תינוקות בדיוק כמו אלה שאחריהם, babies) בני 3.

פלייסטים ואביזרים

כפי שכתבתי בתחילת הביקורת איני מתכוונת להעמיק בפלייסטים והאביזרים, אני רק רוצה ליצור תמונה מלאה של הצעצועים בהיותם משתייכים לז'אנר בית בובות. אם ברצונכם, קוראים יקרים, לראות ביקורות מלאות על הפלייסטים והאביזרים השונים בבעלותי, כתבו תגובה בבלוג(;.ראסל ומייבל מתכוננים לקראת השינה^^ משפחת הבונים אוכלת מרק תימניD:


 מיצי מבשלת במטבח. *הפלייסט שקיבלתי איתה


יוסאגי ובנו המאומץ יוז'יק נהנים מארוחת פנקייקD:. *הפלייסט שקיבלתי עם יוסאגי

אביזרים לדוגמא/ החסרון הגדול ביותר של משפחות סילבניה
הבעיה המרכזית של משפחות סילבניה היא אי יכולתן להחזיק את כל האביזרים שלהם:/. צילמתי אביזרים שונים על מנת להראות את הבדלי העובי. מרגרט מחזיקה רק את קצה הספל, ראסל מתקשה אפילו לאחוז בכפית שהיא האביזר הכי דק שלי ורק מיצי מצליחה לאחוז מספר רב של אביזרים שונים, אך לא את כולם. איני יודעת למה דווקא מיצי היא האוחזת הכי טובה, נראה לי שגרמתי לכך שיד אחת שלה יותר פתוחה לעומת השנייה. בגלל שהידיים שלה יותר רחבות ביחס לשאר הדמויות היא אוחזת בצורה רופפת בסכו"ם הדק (יש לי אחד עבה יותר), אבל הן עדיין לא רחבות מספיק בשביל להחזיק בסכין מטבח><! לעניות דעתי היו צריכים ליצור להם את הידיים מפלסטיק גמיש, כדי למנוע את הבעיה המטופשת      הזאת-_-.


תמונות השוואה חלק 4!

מימין לשמאל: מייבל, חזרזירון מפוריויל (furryville), ילד פליימוביל, יוז'יק, אבא חזיר מפוריויל, לוטי, זלף גארני, נסיכת פליימוביל, יוסאגילסיכום, משפחות סילבניה הוא קו צעצועים נפלא ונהדר בעיני. יש לו רק שלושה מגרעות; 1. אי היכולת של הדמויות להחזיק את האביזרים שמגיעים איתם 2. לא נמכרים כמעט, אם בכלל בגדים נפרדים לדמויות (רק ביפן, כן. כמו כן נמכרים שם ביפן כל מיני דברים אקסלוסיביים שווים*-*) 3. אין שום הבדל בין האימא לאבא, אלא אם מדובר בבעלי קרניים. חבל שהאבות לא גבוהים יותר. למרות מגרעות אלו קו זה עדיין מחזיק בעיני, מדובר בקו צעצועים חינוכי וייחודי עבור ילדות קטנות. אני חושבת שהוא יכול להוות אלטרנטיבה מעולה להורים אדוקים שאינם מעוניינים שהילדות שלהם ישחקו בבובות האופנה הסטנדרטיות. אני ממליצה על הקו הזה גם לילדות שמשחקות בבובות אופנה, אני חושבת שזה יהווה גיוון ויהיה בעל ערך חינוכי לשם שינוי (כידוע לכם, איני מהמטיפים שמעוניינים רק בדברים חינוכיים, אבל זה לא רע שיהיה כמה). את הטעם האנין שלי בצעצועים רכשתי מאחי; אימי כמו רוב ההורים הייתה מאוד ליברלית בנוגע לצעצועים שלי (כל עוד הם לא היו יקרים מדי), אחי הגדול שיכנע אותי לקנות צעצועים מסוימים (שהוא אהב>_>), אפילו ביום הולדת אחד שלי. יש שיאמרו כי הוא ניצל אותי לטובתו (יש אמת בדבר), אך בסופו של דבר זה מה שגרם להיות ביקורתית ולהעריך צעצועים מעבר לצורה שהרוב רגילים אליה. חוץ מזה הוא באמת בחר צעצועים מגניבים^^. יש גם מארזים קטנים וזולים יותר של משפחות הסילבניה כמו הפעוטות, אני בטוחה שאם ילדה תקבל אפילו משהו קטן מהקו בתור התחלה, היא תאהב אותו. בפעם האחרונה שביקרתי בחנות צעצועים, שמתי לב שחלק המחירים של הקו קצת עלו, לדוגמא משפחת הבונים שלי עלתה כ-80 ש"ח וכיום משפחה של 4 דמויות עולה בסביבות 100 ש"ח:/. כן, קוראים יקרים, ביררתי מחירים באמזון ואין הבדל, אם כי דרך אמזון אפשר להשיג מוצרים של יצורי קאליקו ואף דברים אקסלוסיביים מיפן*-* (לחפצים מיפן, לא מצאתי שמוכרים דרך המשלוח של אמזון:/). אם אתם מעוניינים במשפחת הבונים שלי, עדיין ניתן לקנות אותם דרך חנות בריטית של משפחות סילבניה, ניתן לברר מחירי משלוח רק כשאתם עומדים להזמין או שאתם יכולים פשוט לשלוח להם אימייל.

Beaver Family from Sylvanian Families
חברה/ יצרן: Epoch
שנה: 2012 ~2013
מחיר : 80 ש"ח

Baby Carry Case (Duck in an Egg Shell Pram) from Sylvanian Families
חברה/ יצרן: Epoch
שנה: 2012 ~2013
מחיר : 30 ש"ח כמדומני

The Oinks Pig Triplets from Calico Critters
חברה/ יצרן: Epoch
שנה: 2015
מחיר:41 ש"ח (ללא משלוח). קניתי אותם עם עוד שני מוצרים וקיבלתי הנחה בעקבות הסיפור שהיה לי עם המשלוחים של פרנצ'סקה והחייל מאסיד ריין, לא ידעתי שיש מחירי משלוחים שונים באמזון.בונוס:

מייבל עורכת מסיבת תה לבובות שלהD:!

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה