יום שבת, 30 בינואר 2016

בובות אופנה; האם הן מועילות או מזיקות?בובות אופנה; האם הן מועילות או מזיקות?


בובות אופנה הן סוג הצעצוע האהוב עליי ביותר מאז היותי ילדה קטנה. בתקופה האחרונה התעוררה מחלוקת לגבי ההשפעה שלהן על ילדות קטנות. פמיניסטיות טוענות כי בובות אופנה (ספציפית *ברבי) גורמות לילדות קטנות לפתח בעיות בדימוי הגוף שלהן, שאף יכולות להתגלגל לבעיות אכילה. הטענה הזאת כל כך אבסורדית ומגוחכת; ראשית, בובות אופנה במובן הידוע לנו כיום, קיימות כבר משנת 1959. רק בשנות האלפיים המאוחרות אנחנו מדברים על מגיפה של ילדות קטנות עם דימוי גוף בעייתי ובעיות אכילה! אתן נובחות על העץ הלא נכון. לדעתי התופעה המבחילה הזאת מתרחשת כי הורים מאפשרים לילדים שלהם לראות זבל לא חינוכי! כיום בעידן האינטרנט לילדים הרבה יותר קל להגיע לתכנים לא ראויים. כמו כן, כבר אין כמעט תוכניות שמיועדות לכל המשפחה (כמו מופע החבובות המקורי של ג'ים הנסון, לפני שהם נקנו ע"י העכברוש השמן, מיקי מאוס). שנית, ילדות מלכתחילה לא אמורות לשים לב עד כדי כך לגופן; ילדים להבדיל ממבוגרים אינם מבחינים בהבדלים ספציפיים בין גופים שונים של אנשים. מבחינתם רק אם מישהו שמן/צנום בעל מבנה גוף כללי של אישה/גבר זה ראוי לתשומת לב. הרי יש סיבה לכך שילדים אינם אוהבים להיות תמיד לבושים כי הם בעצם יותר נאיביים וזה כלל לא חלק מאופן התפיסה שלהם. אני זוכרת שבתור ילדה קטנה שפטתי בובות אופנה על פי המאפיינים הבאים בלבד: שיער, איפור/פנים ובגדים. הרבה בובות ברבי ובובות אופנה נוספות שאהבתי כילדה קטנה, מבנה הגוף שלהם נראה לי מכוער ומעוות כשגדלתי. במיוחד ברביות של שנות ה-80-90 עם מבנה הגוף הרחב והגברי שלהם*איכסה*. הטענה האחרונה להצדקת דבריי היא שגם צעצועי בנים כביכול מעודדים דימוי גוף לא בריא (ראו את כל צעצועי הבנים השריריים בהגזמה כמו הי-מן), אך אף אחד לא דן בכך כי זה מטופש ובנים לא עוסקים בשטויות כמו פמיניסטיות.


בכלל, הטענה שילדות תופסות איך גוף צריך להיראות מצעצוע, היא כה מעליבה, הייתי מצפה דווקא משובניסטים שיניחו שילדות קטנות טיפשות עד כדי כך. לעניות דעתי, זה לא הוגן שהפמיניסטיות המיליטנטיות מנסות להרוס את שוק צעצועי הבנות בשם האידיאולוגיה שלהן כשהן אפילו לא אוהבות צעצועים או דברים חנוניים כמו קומיקס וכו'! למשל, לפני שנתיים (2014) בערך יצאה בובת האופנה הכי מכוערת וחסרת חן שראיתי בחיי בשם המעפן לאמילי (Lammily). השטיק של לאמילי הוא שנראית "מציאותית" ומקדמת "דימוי גוף בריא", להבדיל מברבי**, כשלמעשה לאמילי היא סתם דבה;  במקום להיות מבוססת על המידות הממוצעות לנערה אמריקאית בריאה הן מבוססות על ממוצע המידות של נערות אמריקאיות, כולל הדבות, אז אכן הגוף שלה "ממוצע". לא רק שהגוף שלה נראה כמו סתם שק תפוחי אדמה, הפרצוף שלה חווילי ומכוער. אפילו הקו gorgeous creature (יצורים יפהפיים - בובות בדמות חיות אנתרופומורפיות ממאטל בשנות ה-80) יותר יצירתי כיפי ויפה. למעשה, בובות נוספות שהחשבתי למכוערות (בלית') נראות כמו וינטג' ברבי ליד גוש הפלסטיק הזה! אם כבר לאמילי "בריאה" במובן של עגלון מלך מואב. מה שהכי מדכא ומרתיח את דמי באותה עת היא העובדה שלאמילי עדיין קיימת וקוים נפלאים כמו פינקי קופר וקיוטי פופס בוטלו. וזה לא לאמילי בלבד, עוד קיקסטארטרים למיניהם של צעצועי בנות יוצאים תמיד בפרסום מתנשא שכל צעצועי הבנות הקיימים בשוק הם זבל ורק הצעצועים שלהם טובים וחינוכיים. אין את השטות המגעילה הזאת בקיקסטארטרים של צעצועי בנים. אדרבה, אני רואה איך כל מיני חברות קיקסטארטר של צעצועי בנים מפרגנות אחת לשניה, להבדיל מפמיניסטיות שאוהבות רק להתלונן. אני אודה כי הצעצועים של IAmElemental - קו של דמויות פעולה ע"י פמיניסטיות הנוצר במימון המונים, לא רע אך לא חף מההתנשאות המגעילה.

לאחר שסתרנו את הטענה הראשונה כי בובות אופנה מזיקות ועל הדרך ירדנו על פמיניסטיות, נעבור לטענה השנייה האם בובות אופנה מועילות? בגדול, לא. אמנם בובות אופנה הן צעצוע כיפי במיוחד עבור ילדות קטנות, אך לרוב אין להן אספקט חינוכי. זה לא בהכרח חייב להיות כך, אני זוכרת שבתור ילדה קטנה אהבתי לשחק במשפחה עם ברבי, קן, טומי וקלי ( כשגדלתי התברר לי שקן הוא חבר של ברבי ולא בעלה, כמו כן קלי הייתה אחותה של ברבי וטומי היה חבר של קלי). האלטרנטיבה החינוכית לבובות האופנה היא בובות תינוק וישנם אנשים שטוענים שבהכרח "דוחפים" את הבובות האלה לילדות קטנות. זה לא נכון כלל וכלל. למשל, אחותי הבכורה מבין 4 אחים (בלי עין הרע), באופן טבעי אהבה ועד היום אוהבת בובות תינוק, לעומת זאת אני שלא הייתה לי כמעט אינטרקציה עם תינוקות בתור הבת הזקונים לא מתלהבת מהם. אכן היו לי שתי בובות תינוק במובן הקלאסי (אחת גדולה והשנייה בינונית), אך לא שיחקתי בהם הרבה כפי ששיחקתי בשאר הצעצועים שלי. איני חושבת שכל צעצוע חייב להיות חינוכי, יש מקום גם לסתם דברים כיפיים כמו שיש לצעצועי בנים. לסיכום,  בובות אופנה הן חלק בלתי נפרד ונפלא מצעצועי בנות ואני מקווה שזה יישאר כך לעוד דורות רבים.
כיצד בראץ מעודדות דימוי גוף או ליתר דיוק ראש לא בריא


הנה הצעצוע שפמיניסטיות רוצות ולא ידעו על קיומו


בובה שעירה ושמנה עם שיניים מכוערות שתגרום לכל ילדה להרגיש טוב עם הגוף שלה.*ברבי היא למעשה אחד הדברים הכי פמיניסטיים שיש, מדובר בקו שנוצר ע"י אישה נשואה עם ילדים!  מה לא פמיניסטי בזה?! לברבי יצאה חליפת אסטרונאוטית כעשור לפני האסטרונאוטית האמריקאית הראשונה!

** לצערי הרב, אני מודיעה בזאת על כניעתה של ברבי במאבקה נגד הפמיניסטיות. ביום חמישי חברת מאטל פרסמה כי הם מתכוונים ליצור גופים נוספים לברבי וביניהם ברבי ה"מקומרת" (curvy barbie), או כפי שצריך לקרוא לה, ברבי הדבה. לפחות אני מתנחמת בכך שסוף סוף יצאה ברבי נמוכה*-* , גם הברבי הגבוהה נחמדה (כן, יש ברבי עוד יותר גבוהה כעת). אני מקווה מאוד שברבי הדבה ולאמילי לא ישרדו זמן רב, אחרת זה יעיד כי החברה שלנו חולה, באופן מילולי.


אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה