יום שבת, 12 בספטמבר 2015

ביקורת על לוטי


ביקורת על לוטי

לוטי (Lottie) הוא קו של בובות אופנה שיצא ב-2013 המיוצר ע"י חברה בריטית בשם ארקלו (Arklu). מה שמייחד קו זה לעומת שאר בובות האפנה הנוכחיות הוא שהבובות הן ילדות קטנות ולא נערות/נשים. בובות אלה אמורות לייצג ילדות בנות 9 והן לבושות בבגדים ריאליסטיים מינאטוריים ולא בבגדי "בובה".  במובן זה הן מאוד מזכירות לי את הקו של ברבי בראשיתו שהיה שמרני, מלא פרטים וריאלסטי מבחינת פרטי לבוש (הברביות של שנות 50-70 היו מושלמות, אלמלא הארטיקולציה המינמילית*-*).  הבובה שהזמנתי נקראת לוטי ימי ביה"ס (Lottie School days) יחד עם סט בגדים של שמלת ערב בקטיפה כחולה (Blue Velvet outfit set) ועליהם אעשה ביקורת. אני אזהיר ואומר כי ביקורת זו הולכת להיות מלאה בעליות וירידות, בעיקר בירידות.
הקופסא

זו אחת הקופסאות הכי טובות שנתקלתי בהם (וככל הנראה הדבר הכי טוב בצעצוע שקניתי כפי שתראו בהמשך:/). העיצוב של הקופסא נקי, צבעוני עם ציורים יפים ושימושי. כלומר, יש ידית לנשיאה ואפשר להשתמש בה גם אחרי הפתיחה. בד"כ להוציא בובות אופנה זה אחד הדברים המעצבנים ביותר; אינספור חוטים וחתיכות פלסטיק המחברות את הבובה לקופסא והגרוע מכל חוט פלסטיק בקרקפת של הבובה. לא הפעם! לוטי הייתה מחוברת לקופסא בעזרת פתילי מתכת גמישים ברגליים ובצוואר בלבד. בנוסף לכך היה לה ניילון צמוד לפוני ומכסה פלסטיק על אמצע השיער לשם שמירת השיער. שאר החפצים שקיבלתי איתה היו בתוך שקית ניילון המודבקים עם סלוטייפ לגב האריזה. הלוואי ועוד חברות ילמדו מהם, במיוחד מאטל. כן, מונסטר היי וברבי,  אני מעדיפה בובה בתנוחה סטטית משעממת שניתן להוציאה בקלות מאשר לבזבז חצי שעה על פתיחה מפרכת ולהיתקע עם חוט פלסטיק בקרקפת של הבובה.ועכשיו ללוטי עצמה
לוטי בעלת מראה חמוד וילדותי בהתאם למוטיב שהיא אמורה לייצג. היא מזכירה לי בפנים את ליקה (Licca), בובת אופנה יפנית לילדות קטנות שידועה יותר בתור הברבי של יפן. ללוטי יש מראה פנים המזכיר במקצת אנימת שוג'ו קלאסית. לכל הבובות של לוטי יש את אותו סגנון שיער וזה קצת מבאס, בעיקר בגלל שיש להן הבעה חמודה עם הגבות המוסתרות ע"י הפוני כפי שנראה לעיל'.
הבגדים של לוטי


כל הפרטי לבוש שקיבלתי עם הם נפרדים לחלוטין ואינם תפורים יחדיו, בניגוד לרוב בגדי בובות האופנה. הבגדים תפורים מעולה ומרגישים איכותיים; הסרט על החולצה הלבנה תפור ולא מודבק, כמו כן אני אוהבת את השימוש בכפתורים המיניאטוריים. בהחלט נראה כמו בגד שילדה תלבש במציאות. הנעליים הן נעלי בובה פשוטות וחמודות. דבר נוסף, ללוטי יש תחתונים אמיתיים מבד, אמנם אין להם גימור טוב, אבל זה נחמד. לא ציפיתי לזה בכלל, לרוב בובות האופנה יש תחתונים מפוסלים או שאין בכלל.
אביזריםקיבלתי מעט מאוד אביזרים איתה ביחס למחיר; תיק ביה"ס מבד* מעוטר בציור של חתולה^^, צעיף, משקפיים שהיו מחוברים לבובה מלכתחילה עם גומי ואין שום מסרק. הצעיף הוא הפריט הכי איכותי מכולם, תפור היטב. בתמונות הבאות אתייחס לשאר האביזרים ואדגים את השימוש בהם.


*אה.. איך אני אוהבת תיקי בד לבובות, אני זוכרת שפעם היו מקבלים עם בובות בראץ כל מיני תיקי בד מגוונים ושונים, כן אני מודה באשמה יש לי בובות בראץ:/. ייאמר להגנתי שהשגתי אותם כשהייתה עדיין קטנה יחסית, כיום נותרה רק בובה אחת שאני אוהבת מהם. אני צריכה להיפטר מהשאר ולמכור באיביי או משהו בסגנון. לא מזמן יצאו בראץ חדשות בחו"ל ואין איתם תיקי בד שמבחינתי היו הדבר הכי טוב בהן!


המשקפיים לא עולות היטב על לוטי מאחר ויש לה אוזניים קטנות מאוד וגם המשקפיים לא פוסלו בהתאם לצורתם. השיער הוא זה שמחזיק את המשקפיים. קוראים יקרים, אם שמתם לב ללוטי יש נקודות קירחות, אני אדון על כך בהרחבה כשאגיע לשיער.

התיק מאחור תפור בצורה עקומה למדי, זה קצת מרגיז מאחר והוא גדול יחסית. יש לי תיקי בד של בובות בראץ הרבה יותר קטנים מזה והם תפורים בצורה הרבה יותר ישרה. התכולה של התיק מאוד גדולה ואפשר להכניס לשם מלא דברים, בוא נעמיס על לוטי תיק במשקל שלה כמו שעושים לילדים ביסודיD: . לא זאת בלבד, אפשר גם להכניס בקבוקים קטנים בצידי התיק^^!
לוטי מצויידת לביה"ס
לוטי נראית מושלמת עם כל הפריטים ענודים. הצעיף והתיק הן בדיוק בגודל המתאים. החלטתי להוסיף בקבוק מים מיניאטורי של בראץ לתיק ומעתה והלאה זה יהיה מקומו הקבוע^^.פריט, או ליתר דיוק פריטים נוספים שקיבלתי;  11 כרטיסי נייר עם 10 טיפים למנהיגות עבור ילדות קטנות כגון לא להתבייש ולדבר בקול רם וברור. אני חושבת שזה חינוכי וחמוד למדי, אך אני הייתי מעדיפה לקבל מסרק/ אביזר אחר או את הכרטיסים האלה בתור ספרון, אם כבר.
השיער של לוטי:/
ללוטי יש שיער מאוד מרווח ובקלות ניתן למצוא אזורים קירחים. אמנם קראתי בביקורות אחרות שאין לה הרבה שיער, אבל צוין שזה לא מפריע לאיכות המשחק ולא כך הדבר!
בקושי עשיתי ללוטי שתי קוקויות ואפשר לראות את את כל הקרקפת כמעט. ללוטי יש שיער נעים למגע, אך אם תשאלו אותי הן בתור אספנית והן מנק' מבט של ילדה קטנה אני מעדיפה בובה עם שיער פחות נעים והרבה יותר צפוף בשביל שאוכל לשחק איתו ולעשות כל מיני תסרוקות. לשם השוואה צילמתי שיער של בובות אחרות שלי.
הנה למשל שיער של בובת מונסטר היי. אני התאמצתי לחפש נק' קירחות, זה אפילו לא מגיע לחצי מהקירחת של לוטי. לכל בובות מונסטר היי יש שיער צפוף ונעים ברמה כזו אחרת, זה משתנה מבובה לבובה (לפי הדמות שלה).עוד דוגמא שהבאתי, בובת ברבי מה"פאשניסטות"(fashionistas) הישנות. זו כנראה אחת הבובות שלי עם השיער הכי צפוף, כמו כן אציין שבנוסף לכך השיער שלה הרבה יותר נעים מלוטי.

הגוף של לוטי


הגוף של לוטי אמור לייצג מבנה גוף ממוצע של ילדה בת 9, אני חושבת שהוא מצליח לעשות, למרות שאיני יודעת עד כמה מאחר ולגיל הזה אין ממש מבנה גוף מיוחד. לפי הפרסום של הבובה, היא יציבה מספיק לעמוד ללא תמיכה. אפילו שאחת הברכיים נשברו לה, היא מצליחה לעשות זאת, אם כי קשה לייצב אותה.  במציאות ההבדלים בצבע בין חלק הגוף השונים הרבה יותר מעודנים.כפות רגליים של לוטי נראות מפורטות על אף הגודל שלהן והיותן עשויות מגומי. הציפורניים נראות יותר ברורות אפילו משל מונסטר היי עם הרגליים הענקיות. זה אחד הדברים החיובים הבודדים שאני יכולה לומר על הבובה הזאת, מנק' זו ואילך נידרדר מן הפח אל הפחת.
ארטיקולציה/יכולת תזוזה

ללוטי אין הרבה יכולת תזוזה, בקושי 7 חיבורים בצוואר, כתפיים, רגליים וברכיים. היא יכולה לסובב
את הכתפיים לכל כיוון. השפגאט הקדמי שלה לא מוצלח ובהתחשב בארטיקולציה המעטה שלה הייתי מצפה שהוא יהיה מושלם, לעומת זאת השפגאט הקדמי מעולה. ללוטי יש גם רגלי גומי עם חיבור פנימי המאפשר לכופף 3 פעמים את הברכיים. כשהתחלתי לשחק עם לוטי היישר מהקופסא, החיבורים שלה היו מאוד אדוקים, דבר שמאפיין יותר צעצועים לאספנים. לקח זמן רב עד שהם נהיו יותר רפויים, ועד עכשיו הם זזים בצורה נוקשה ולא חלקה. אין תחושה כיפית כשמזיזים אותה. הראש של לוטי נמצא על מפרק כדורי כושל;  אפשר להזיז את הראש כלפי הצדדים, למעלה ולמטה בהבדלים עלובים של מילימטרים ספורים. המפרק של הברכיים קופצני ולא יציב מספיק. הדבר הראשון שעשיתי איתה היה לשחק בברכים שלה ואכן הצלחתי להזיז את הברך הראשונה אבל כשניסיתי לעשות זאת עם הברך השנייה היא פשוט נשברה:(.
פגם נוסף בבובה הוא לחי אחת מרוחה. במקום שיהיה לה סומק בשני הלחיים, הימני מחוק ובמקומו מופיע אזור מבריק ובהיר בניגוד לשאר הפרצוף.והקש ששבר את קו הגמל; שאריות פלסטיק מגעילות על קצוות האצבעות. בעוד שלפגמים הקודמים אני עוד איכשהו יכולה לסלוח;  הפרצוף נמרח במהלך תהליך הייצור, אי אפשר לראות אם החיבורים ברגלי גומי פגומים. הפגם הזה לא ניתן למחילה! אתם יודעים אצל איזה צעצועים אפשר למצוא גימור גרוע? צעצועים שנמכרים בחנות הכל בדולר, הבובה הזאת עלתה 19.95 דולר!לשם השוואה צילמתי יד של מונסטר היי. כל האצבעות ביד של מונסטר היי נפרדות, משמע עבודה קשה יותר ליצור גימור חלק והפלא ופלא הגימור שלהן חלק לחלוטין.  המחיר של בובות מונסטר היי נעה בין 14.99 ל-24.99 דולר. הערך של הבובה הזאת ספציפית הוא כ-19.99 דולר, ואיתה אני מקבלת הרבה יותר אביזרים, שיער צפוף, מסרק ואיכות פלסטיק מעולה.

ללוטי יש גודל מאוד לא שגרתי, 18 ס"מ, רוב בובות האופנה מתחילות מגובה של 23 ס"מ. זה יישמע קצת מוזר, אבל כיף לי להחזיק אותה, הגודל שלה אידיאלי לכף היד שלי שהינה קטנה יחסית ואני מתארת לעצמי שהדבר זהה גם לגבי ילדות קטנות. היא מרגישה קלה, וזה סימן רע. לצעצועים איכותיים צריך להיות כובד מסוים, הפלסטיק שלה חלול וזול. בשום ביקורות שראתי עליה אף לא התייחס לאיכות הפלסטיק והרי פלסטיק הוא הבסיס לכל צעצוע! אני, אמתכם הנאמנה אדאג ליידע אתכם, קוראי היקרים במקרים שהפלסטיק איכותי ומשובח או חלול וחלעול.

לפני שנסיים את הביקורת אתייחס לסט בגדים שקניתי עבורה.הקופסא של הבגדים חמודה ומושכת את העין. הפלסטיק שאוטם את הקופסא נפל והבגדים היו מחוברים אליו בעזרת סלוטייפ, ככה קיבלתי את הסט מהמשלוח:/.בסט כלולים, שמלת ערב מקטיפה כחולה, גרביונים לבנים, נעלי בובה כסופים עם נצנצים וז'קט כסוף. אני לא אוהבת את המראה של הז'קט, קניתי את הסט לשם הפריטים האחרים. התאכזבתי לגלות שהנצנצנים של הנעליים מודבקים ואינם חלק מהפלסטיק. לפחות הם לא יורדים בקלות.


לוטי מדגימה את הבגדים החדשים

לוטי הקבצנית
הבגדים לא עולים עליה טוב:/. הבגדים נראו בסדר גמור בקופסא, אך כנראה שלא היה ניתן להסתמך על כך. השמלה רחבה עליה באזור הכתפיים וצמודה במותן. הגרביונים לא נצמדים טוב. אחד מהשרוולים נפרם לי, הודות לגימור הגרוע ביד הימנית, כנראה. הבד של השמלה מאוד עבה עד כדי כך שאי אפשר להלביש עליה את הז'קט במלואו. סתם קניתי את הסט הזה:/....


תמונת השוואה!

מימין לשמאל: ילדת ברבי מאמצע שנות האלפיים, ילדת ברבי מהילדות שלי, לוטי הכושלת, פפר מפינקי קופר, מונסטר היי ריבר סטיקס, ברבי פאשינסטה.


לסיכום, אני התאכזבתי קשות מלוטי, קראתי עליה הרבה  ביקורות חיוביות. אם לפני תחילת הביקורת חיבבתי אותה למרות הפגמים, כעת לא נותרה בי כמעט טיפת אהבה עבורה. כתבתי לאמזון על הרגל השבורה, ובטובם הם החזירו לי את כל הכסף על הבובה כולל משלוח ללא דרישה להחזירה. עכשיו, אני קצת מצטערת שלא החזרתי אותה. עוד כשקניתי אותה, הרגשתי שהמחיר שלה יקר ויכולתי להשיג באותו מחיר בובות עם יותר אביזרים ותמורה רבה. למרות שהעניין הכספי הוסדר, אני עדיין מבואסת ממנה וצר לי בעיקר בגלל שאני חושבת שלקו שלה יש פוטניציאל אדיר, היא שינוי מרענן בעולם בובות האופנה ויכולה להתאים לבעלי ערכים שמרניים. אני יכולה לדמיין שאפילו הורים חרדים היו קונים לילדה שלהם בובה כזו. הסיכוי שאקנה בובה של לוטי פעם נוספת שואף לאפס, אפילו אם היא תימכר בארץ ואוכל לבדוק אותה בעצמי. הנה רשימה של שינויים שאני חושבת שישפרו את הקו הזה בצורה דרסטית: 1. שימוש בפלסטיק איכותי יותר ומלא  2. שיער צפוף יותר, גם אם זה על חשבון המרקם 3. יותר אביזרים לכל בובה/ להוריד את המחיר 4. לעצב תסרוקות שונות לכל בובה, כמה פעמים אפשר לקנות את אותה גברת בשינוי אדרת? 5. הוספת בני משפחה וחברים (הם התחילו עם זה כבר וייצרו דמות של ילד בשם finn, אך יש לו פרצוף מכוער של טרול) 6. גימור נורמלי לפלסטיק 7. שליטה ובקרה טובים יותר על תהליך הייצור.
Lottie School Days and Blue Velvet outfit set
חברה/יצרן: Arklu
שנה: 2015
מחיר : 118 ש"ח(הבובה עלתה כ-80 ש"ח והסט כ-40 ש"ח) כולל משלוח מאמזון.בונוס:

לוטי לומדת  על מנהיגות בדרך השלילה  מהראש של אובמה.

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה